Medlemsjagt, Gl. Skovsende

Årets første jagt afholdes i Gl. Skovsende plantage Søndag den 7/11 kl. 10:00

Tilmelding til Ulrik baunsgård på mail fam.baunsgaard@paradis.dk eller tlf. 5134 7406, tilmelding muligt mellem 18/10 og 6/11, man er først tilmeldt når man har fået svar.

***************************************************************************************************************************************

Mårhunde aften / Byg dine egen bait stand (foderrør)

Den 23. September kl. 18 vil det være muligt at tilmelde (ikke et krav man er medlem) sig en aften, hvor man kan bygge sin egen(e) bait stand(s) / foderrør til din mårhunde plads, samt få en masse gode råd om hvordan man opretter sin egen baitplads eller hvordan man griber det an.

Foreningen står for indkøb af materialerne som skal bruges til bygning og man skal blot ved tilmelding meddele hvor mange rør man ønsker at bygge – prisen er 170 kr. pr. stk.  Det er også muligt at få gratis mad med hjem til sit foderrør, dette skal også blot oplyses ved tilmelding.

Arrangementet vil forgå i Grindsted og man skal tilmelde sig til Jakob Riddersholm på 20 76 02 67 seneste 14. september.

Adressen for arrangementet oplyses ved tilmelding.

Mårhund1.jpg

***************************************************************************************************************************************

Lokal pokal skydning / Arnfreds handicap pokal

Det er igen blevet tid til at finde de lokale mestre af flugtskydning i foreningen

Det skal gøres ved den årlige lokale pokal skydning samt skydningen om ”Anfreds handicap pokal”, hvilket finder sted på flugtskydningsbanen

----------

Lokal pokal skydning

Der var 26 skytter som var mødt op til dette års lokal pokal skydning, der blev afholdt torsdag den 26. august. Aftens resultat blev som følgende

Mester række
1. Morten Bruun -  24/24
2. Dennis Pedersen 23/24 (omskydning)
3. Peter Therkelsen 23/24 (omskydning)

A-række
1. Jørgen Johnsen - 22/24
2. Olaf Lyngby - 22/25
3. Laila Therkelsen 22/26

B-række
1. Julin Kviesgaard - 22/24
2. Morten Nielsen -  20/25 (omskydning)
3. Peter Munk - 20/25 (omskydning)

Double pokal
1. Morten Nielsen - 24/24 (omskydning)
2. Morten Bruun 24/24 (omskydning)
3. Julin Kviesgaard 24/24 (omskydning)

Veteran pokal
1. Julin Kviesgaard - 22/24 (omskydning)
2. Jørgen Johnsen - 22/24 (omksydning)
3. Olaf Lyngby - 22/25

Ande pokal
1.  Dennis Pedersen - 9/9
2. Annette Rasmussen med 7/9 (delt 2. plads)
2. Morten Nielsen med 7/9 (delt 2. plads)

Tillykke til alle vinderne

Pokaler.jpg

----------

Arnfreds handicap pokal – Torsdag den 9/9 kl. 18:00

Husk at få indleveret mindst 3 skydekort fra træningsaftener for at kunne deltage.

***************************************************************************************************************************************

Træning på riffelbanen i August

Lørdag den 21. August var det sidste chance for at få skudt riflen ind til jagten. Der var 7 mand som benyttede sig af det godt vejr, samt den faglige viden som vores skydeinstrutører er behjælplige med. Instruktørene har dog ikke så travlt, så der er stadig masser af ledige pladser til at komme ud og skyde – Så gør nu brug af vores fine bane når vi igen starter op til foråret.

Vi annoncere de nye skydetider for 2022 her på facebook samt vores hjemmeside efter nytår, når det er kommet på plads.  

efterår 2021_1.jpg efterår 2021_2.jpg

 

***************************************************************************************************************************************

Kommune Mesterskab i flugtskydning

Torsdag 19. August 2021 blev der afholdt kommune mesterskab på flugtskydningsbanen, hvor der var mødt 58 skytter op fra jagtforeningerne i Billund kommune. Det var en lidt udfordrende aften, med lidt vind som også kunne ses på nogle af resultaterne. Det endte dog med at Sdr. Omme tog kommune mesterskabet for hold med en meget lille margin.

Kommune mesterskab - Hold:

1. Sdr. Omme – 93/97

2. Vesterhede - 93/98

3. Krogager - 89/96

4. Grindsted – 88/98

*******************************

Kommune mesterskab – Individuelle rækker

Mester række (snit 20,5 – 24)

1. Michael Jensen (Krogager) – 24/24

2. Allan Højrup (Vesterhede) – 24/25

3. Morten Bruun (Sdr. Omme) – 23/24 (omskydning)’

 

A-række (snit 17,0 – 20,4)

1. Morten Pettermann (Vesterhede) – 24/24 (omskydning)

2. Ole Sørensen (Sdr. Omme) – 24/24 (omskydning)

3. Jørgen Johnsen (Sdr. Omme) – 23/25 (omskydning)

 

B-række (snit 0 – 16,9)

1. Brian Broch (Vesterhede) – 22/25

2. Carlo Bo Jørgensen (Sdr. Omme) - 22/26

3. Johnni Rasmussen (Vesterhede) – 20/24

 

Dame række

1. Laila Therkelsen (Sdr. Omme) – 21/24

2. Charlotte Søgaard (Grindsted) – 21/25

3. Anette Rasmussen (Sdr. Omme) – 20/26

 

Junior række (under 20 år)

1. Christian Jensen (Vesterhede) - 16/26

 

Tillykke til alle de nykårede mestre 

 

Overblik.jpg Stand.jpg Stand1.jpg Pokal.jpg

Hold.jpg Mester.jpg A.jpg B.jpg

Damer.jpg Junior.jpg

© 2021 - Danmarks Jægerforbund - alle rettigheder forbeholdes

https://www.jaegerforbundet.dk/